Dietoterapia nadwagi i otyłości

Nadwaga

Może być traktowana jako sygnał ostrzegawczy przed osiągnieciem stanu choroby, jaką jest otyłość. Początek nadwagi przypisuje się błędom żywieniowym związanym ze spożywaniem wysoko przetworzonej żywności oraz dostarczaniem do organizmu zbyt dużej ilości kalorii, których nie jest on w stanie wykorzystać do codziennego funkcjonowania. Nadwyżka energetyczna sprawia, że nasze ciało zaczyna magazynować energię w postaci tkanki tłuszczowej, by wykorzystać ją, gdy zabraknie pożywienia lub nadejdzie czas intensywnego wysiłku. Jeżeli nadmiar kalorii jest stały, wówczas tłuszcz odkłada się na brzuchu, pośladkach i udach.


Powszechnie znaną metodą do oceny stopnia nadmiaru lub niedoboru tkanki tłuszczowej w organizmie, poprzez oznaczenie stosunku masy ciała i wzrostu jest body mass index czyli w skrócie BMI. Dla wagi prawidłowej BMI wynosi od 18,5 do 24,9 kg/m2. Wyższy wskaźnik - do 29 kg/m2 oznacza nadwagę. BMI pomiędzy 30 do 34,9 kg/m2 to już otyłość I stopnia. Następny poziom 35- 39,9 kg/m2 kwalifikuje do otyłości II stopnia, natomiast wskaźnik powyżej 40 kg/m2 świadczy o otyłości olbrzymiej, klinicznej stanowiącej stan zagrożenia życia.


OtyłośćJest to schorzenie ogólnoustrojowe charakteryzujące się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka, które przekracza jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne.


Najlepszym rozwiązaniem w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej jest zmiana nawyków żywieniowych i odpowiedni bilans energetyczny. Kluczowa jest tutaj dieta redukcyjna, indywidualnie dopasowana, zbilansowana i uwzględniająca dolegliwości i stany chorobowe. Leczenie otyłości powinno odbywać się pod opieką lekarza oraz dietetyka, który poprzez odpowiednie działania pomoże przejść przez proces odchudzania. Dzięki indywidualnie skomponowanej diecie i opracowaniu wspólnie z dietetykiem planu zmian, możesz pozbyć się nadprogramowych kilogramów i na stałe zmienić nawyki żywieniowe. Dobrze skomponowana dieta przyczyni się do utraty masy ciała ale także poprawi jakość Twojego życia.