Kilka słów o pierwszej wizycie w Centrum Przystanek Zdrowie:

Pierwsza wizyta

Przeczytaj proszę!

Jak mam się przygotować do wizyty u fizjoterapeuty?

Jeżeli korzystasz po raz pierwszy z usług fizjoterapeuty to nic w tym dziwnego, że nie wiesz jak się do niej przygotować. Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci zrzucić niepotrzebny stres związany z pierwszą wizytą 🙂 

1) Zabierz ze sobą wszelką posiadaną dokumentację medyczną – w szczególności wyniki badań obrazowych (RTG, USG, MRI) oraz aktualne badania krwi. To pozwoli nam na właściwą diagnostykę, planowanie terapii oraz wykluczenie obecności przeciwwskazań do wybranych procedur, postępowania lub zabiegów. Nie musisz posiadać wykonanych badań przed pierwszą wizytą, jeżeli problem pojawił się naglę fizjoterapeuta poinformuje Cię o ewentualnej konieczności wykonania badań.

2) Przygotuj wygodny strój, który umożliwi Ci swobodne, nieskrępowane ruchy oraz łatwy dostęp do ciała. Załóż niekrępującą bieliznę. W przypadku kobiet wskazany jest biustonosz tradycyjny – nie sportowy.

3) Przybądź na wizytę kilka minut wcześniej, aby bez pośpiechu załatwić sprawy administracyjne, potrzeby fizjologiczne oraz spokojnie przebrać się przed terapią.

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty  to przede wszystkim wizyta “konsultacyjna” i składa się z dwóch etapów: rozległego wywiadu oraz badania funkcjonalnego.

Pierwszy etap, to prawidłowo i rzetelnie przeprowadzony wywiad, który pozwoli fizjoterapeucie na wyciągnięcie wstępnych przypuszczeń na temat tego, jaki mógł być powód Twojego problemu. Podczas wywiadu z pewnością możesz spodziewać się takich pytań, jak: kiedy pojawiły się objawy, jak długo trwały oraz wiele innych prowadzących na trop problemu. Pamiętaj, że szczerość w trakcie takiego wywiadu oraz najmniejsze szczegóły mogą mieć kluczowe znaczenie w procesie Twojego leczenia.

Drugi etap – badanie funkcjonalne – opiera się przede wszystkim na badaniu czynnościowym narządu ruchu. Fizjoterapeuta sprawdzi ruchomość Twoich stawów, zbada dolegliwości bólowe danych okolic, dokona analizy przyczyny pojawiającego się bólu lub ograniczeń.

Po dogłębnej ocenie problemu i zlokalizowaniu jego źródła przechodzimy do planu terapii, w którym fizjoterapeuta lub osteopata przedstawi Ci możliwości oraz przewidywany plan terapii. Pamiętaj, że każdy człowiek jest inny, a jego problem jest na swój sposób unikatowy i wymaga indywidualnego podejścia.